Görme Engelliler
T.C. Mİllî Eğİtİm BakanlIğI
KAYSERİ / MELİKGAZİ - Fatih Karcı Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi

Bilişim Teknolojileri

Bilişim Teknolojileri

10. Sınıf Bilişim Teknolojileri Alanı Öğrencilerine;

 

Merhaba arkadaşlar;

Hepinizin öğrenim yaşantısı için yepyeni bir sayfa açılıyor. İlk kez Bilişim Teknolojileri alanında ders görmeye başlayacaksınız. Bilişim teknolojileri alanında başarılı olmak isteyen öğrencilerin derslerine hazırlıklı gelmeleri çok önemlidir. Özellikle bu alanda öğrenim gören öğrenciler, bilişim ve teknoloji alanlarındaki gelişmeleri ne kadar güncel takip ederlerse, meslek alanları ile kuracakları bağ bu denli kuvvetli olur.

 

İlk haftalarda gerekli olan mesleki teknik sorumluluk ve disiplinini ne denli geliştirirseniz sizler için geri kalan günlerde o denli eğlenceli ve keyifli olacaktır. Bölüm derslerine internet yardımı ile takip etmeniz ve derslere hazırlıklı gelmeniz sizleri başarıya taşıyacaktır. 

 

Dikkatli olmanın, zamanı iyi yönetmenin ve tabiki mesleki disiplin becerilerine sahip olmanın sizi gelecekte başarılı birer meslek elemanı yapacağını unutmayın. 

  

   

ve işte yeni derslerimiz;

BİLİŞİM TEKNOLOJİLERİ TEMELLERİ

MODÜL 1- İç Donanım Birimleri 

MODÜL 2- Dış Donanım Birimleri 

MODÜL 3- İşletim Sistemleri Kurulum 

MODÜL 4- İşletim Sistemlerinin Gelişmiş Özellikleri 

MODÜL 5- Ağ Temelleri 

PROGRAMLAMA TEMELLERİ

MODÜL 1- Kodlamaya Hazırlık (indir)

MODÜL 2- Basit Kodlar (indir)

MODÜL 3- Kontrol Deyimleri (indir)

MODÜL 4- Metotlar (indir)

PAKET PROGRAMLAR

MODÜL 1- Kelime İşlemci Programı 

MODÜL 2- Elektronik Tablolama Programı 

MODÜL 3- Sunu Hazırlama Programı 

MODÜL 4- İnternet ve E-Posta Yönetimi 

TEMEL ELEKTRONİK VE ÖLÇME

TEMEL TEKNİK RESİM (BİLGİSAYAR TEKNİK RESİM)

 

Öğrencilerimizin derslerin ilk modüllerini indirip derse gelmeden önce incelemelerinde dersi anlama ve bölüme adaptasyon konusunda faydası olacaktır. Hepinize iyi çalışmalar.

Mustafa ELGÜN

Koordinatör Müdür Yardımcısı

 


 

Bilişim Teknolojileri Alanı Dal Programları, Tanımları Ve Amaçları

 

Bilişim teknolojileri alanında yer alan dallarda, sektörün ihtiyaçları, bilimsel ve teknolojik gelişmeler doğrultusunda gerekli olan mesleki yeterlikleri kazandıran nitelikli meslek elemanlarını yetiştirmek amaçlanmaktadır.

1. AĞ İŞLETMENLİĞİ
Tanımı: Bilgisayar sistemlerinin donanım ve yazılım kurulumu, ağ sistemlerinin kurulumu, yönetimi ve ağ ortamı üzerinde yaşanabilecek sorunlar, çözüm yolları ve geniş ağ sistemleri yönetimine yönelik eğitim ve öğretim verilen daldır.
Amacı: Bilgisayar sistemlerinin donanım ve yazılım kurulumu, ağ sistemlerinin kurulumu, yönetimi ve ağ ortamı üzerinde yaşanabilecek sorunlar, çözüm yolları, geniş ağ
sistemleri için yönlendirme ve yönlendirme yönetimi yapma
yeterliklerine sahip meslek elemanları yetiştirmektir.

2. BİLGİSAYAR TEKNİK SERVİSİ ( Açık )
Tanımı: Bilgisayar sistemlerinin donanım ve yazılımı, kurulumu, bakım ve arıza giderme işlemleri ve bilgisayar ile kontrol edilebilen sistemler kurmaya yönelik eğitim ve öğretim verilen daldır.
Amacı: Bilgisayar sistemlerinin donanım ve yazılımı,
kurulumu, arıza giderme ve kontrol sistemleri devreleri yapma yeterliklerine sahip meslek elemanları yetiştirmektir.

3. VERİTABANI PROGRAMCILIĞI
Tanımı: Bilgisayar sistemlerinin donanım ve yazılım kurulumu, veri tabanı ve programlama dilinin kurulumu, veri tabanının oluşturulması ve yönetimi, yazılım geliştirme, hata giderme, bakım ve yedek almaya yönelik eğitim ve öğretim verilen daldır.
Amacı: Bilgisayar sistemlerinin donanım ve yazılım kurulumu, veri tabanı ve programlama dilinin kurulumu, veri tabanının oluşturulması ve yönetimi, yazılım
geliştirme, hata giderme, bakım yapma, yedek alma
yeterliklerine sahip teknik elemanlar yetiştirmektir.

4. WEB PROGRAMCILIĞI ( Açık )
Tanımı: Bilgisayar sistemlerinin donanım ve yazılım olarak kurulumu bilgilerinin yanında, web sayfası tasarımına ve programlama dilleri yardımıyla etkileşimli web uygulamaları hazırlanmasına yönelik eğitim ve öğretim verilen daldır.
Amacı: Bilgisayar sistemlerinin donanım ve yazılım olarak kurulumu bilgilerinin yanında web sayfası tasarımı ve programlama dilleri yardımıyla etkileşimli web uygulamaları hazırlama yeterliklerine sahip teknik elemanlar yetiştirmektir.

Yayın: 2012-11-23 - Güncelleme: 2016-03-22 15:03:24 - Görüntülenme: 1695